למה נכון לקצץ בקצבאות הילדים ולמה לא נכון לקצץ ככה

  לא נעים להגיד, אבל הקיצוץ שהחל אתמול בקצבאות הילדים הוא הכרחי. לא רק שהוא הכרחי, אלא שמי שרוצה לראות מדינת רווחה ולא מדינת סעד, צריך לרצות בקיצוץ הקצבאות הללו אפילו עוד יותר.

  מדינת רווחה, בניגוד למדינת סעד, דואגת שכל הילדים יקבלו תנאי פתיחה דומים ככל הניתן לא קשר לגודל הכיס של הוריהם. כלומר שכל הילדים יקבלו הזדמנות שווה למיצוי הפוטנציאל שלהם ומימוש השאיפות שלהם ים אחד כשיהיו בוגרים. מדינת סעד פותרת את עצמה ואת מצפונה בהשלכת כסף אל ההורים ושהם ישברו את הראש לבד. ניקוי המצפון הזה עלה בשנה שעברה 7 מיליארד שקל, שאיש אינו יודע האם הם משמשים למען המטרה שלשמה ניתנו הקצבאות.

  כאן הנקודה הבעייתית במיוחד בקצבאות הילדים, בניגוד לקצבאות אחרות. איש לא יודע האם 7 מיליארד שקל זה די והותר או פחות ממה שנדרש ביחס למטרה שהסכום הזה אמור לשרת. הסיבה היא שהמטרה שקצבאות הילדים אמורות לשרת היא מטרה פוליטית, ולא חברתית. כך היה כאשר הרחיבה ממשלת המערך בשנות ה-70' את הקצבאות בשביל לפייס את הציבור על החלת המע"מ. כך היה כאשר ממשלת העבודה של אהוד ברק נכנעה ללחץ החרדים והעלתה את הקצבאות לגבהים מטורפים (חוק הלפרט). כך היה גם כאשר מפלגת שינוי עזרה לשר האוצר בנימין נתניהו לקצץ את הקצבאות, כפי שעושה הבן של טומי לפיד גם היום.

  צריך להודות שאולי יש דברים יותר טובים לעשות למען ילדי ישראל עם תקציב של מעל 7 מיליארד שקל בשנה. אפשר לדוגמה סוף סוף להחיל יום חינוך ארוך (עלות של קצת מעל מיליארד שקל בשנה), מפעל הזנה בבית הספר או מימון ספרי הלימוד לבית הספר (בין עשרות למאות מילוני שקלים, תלוי בהיקף), צמצום תשלומי ההורים לבית הספר (בערך 4 מיליארד שקל בשנה שהם אחת הסיבות לאי השיוויון במעכרת החינוך)או הרחבת היצע מעונות היום ועוד ועוד.

  הבעיה אם כן היא לא בקיצוץ, אלא בחוסר באלטרנטיבה. שר האוצר לא הציג את אותם הדברים ה"טובים יותר" שניתן לעשות עם הכסף. ניחא שלא הציג אותם, אבל לפיד פשוט הסתפק בקריאה לעניים, חרדים וערבים לצאת לעבוד או לעבוד יותר קשה ובכך לפצות על אבדן ההכנסה מהקצבאות.

  יציאה לעבודה זה תמיד רעיון טוב. אלא שאז נזכרים שגם אם אותם הורים לילדים מקוצצים ירצו למצוא עבודה מכניסה יותר יהיה להם קשה למצוא אחת כזו. הקיצוץ בקצבאות לא לווה בתוספת לטובת הכשרות מקצועיות – כיום רק 1% מבין דורשי העבודה מקבלים הכשרה כלשהי – תוספת פקידים לשירות התעסוקה או הרחבת מס הכנסה שלילי.

  הממשלה כן החלה להשקיע קצת יותר בניסיון להכניס חרדים אל מעגל העבודה אבל גם לפיד יודע שהתכניות עוד רחוקות מלרשום הצלחה. אותו הדבר גם בתחום הרווחה. לפיד ושר הרווחה ממפלגתו, מאיר כהן, הצהירו שהממשלה תשקיע מעל 100 מיליון שקל בתכניות לבטחון תזונתי, אבל היישום של תכנית שכזו לוקח זמן, ולאחר מכן לוקח עוד יותר זמן כדי לוודא שבאמת יש בטחון תזונתי.

  במלים אחרות מה שלפיד ושות' עשו זה לא קיצוץ במדינת הסעד לטובת יציאה לעבודה ובוודאי לא לטובת שיקום מדינת הרווחה. הם סתם קיצצו כי אפשר. אז עד שהחרדים וההערביות, והעניים והעצלנים ייצאו לעבוד הסנדוויץ' של עוד 30 אלף ילדים יהיה קטן יותר.

  • יאיר לפיד
  • קצבאות הילדים
  • מדינת רווחה
  לקבלת עדכונים במייל, אנא מלאו את הכתובת שלכם. מבטיח לא לשלוח ספאם.
  רשמו אותי לעדכונים במייל